Menu

Porsche Panamera – pierwsza limuzyna marki Porsche, która powstała w wyniku zwiększającego się zainteresowania czterodrzwiowymi limuzynami o sportowej linii nadwozia z dużymi silnikami, tzw. „czterodrzwiowymi coupe”. Samochód wiąże się z powstałym pod koniec lat osiemdziesiątych projektem 989, który był w istocie czterodrzwiową odmianą stylistyki modelu 911.

Panamera weszła na rynek w 2009 roku jako konkurencja dla takich aut jak: Mercedes-Benz CLS, Maserati Quattroporte, czy będących również w fazie prototypowej innych tego typu samochodów (studyjne wersje luksusowych, czterodrzwiowych samochodów sportowych takich jak Aston Martin Rapide, Lamborghini Estoque, czy BMW Concept CS (mający być w przyszłości nową serią 8). Panamera może być wyposażona w silniki stosowane w terenowym Cayenne: 3,6 V6 o mocy 300 KM oraz 4,8 V8 w trzech wersjach o mocy 400 KM, 500 KM i 550 KM (dwa ostatnie z doładowaniem). Powstała także hybrydowa wersja Panamery z 3-litrowym silnikiem benzynowym z kompresorem połączonym z silnikiem elektrycznym, co w sumie daje moc 380 KM. W 2011 roku wprowadzono również wersję diesel z 250-konną jednostką 3.0 TDI znaną z samochodów koncernu Volkswagen. Podobnie, jak w modelu Cayenne, silniki umieszczone są z przodu, napęd natomiast przekazywany jest na tylną oś lub na cztery koła.

Produkcja samochodu odbywa się w Lipsku, silniki budowane są natomiast w Stuttgarcie, a nadwozie w Hanowerze. Ze względu na coraz większe zainteresowanie luksusowymi samochodami w Chinach, model ten miał swoją światową premierę podczas Shanghai Auto Show 2009.

Źródło : Wikipedia.org


Sugerowany akumulator 1: 649MF

Sugerowany akumulator 2: 9A49


Przeczytaj także: