Menu

Porsche Cayenne – średniej wielkości osobowy samochód sportowo-użytkowy produkowany przez niemiecką markę Porsche od 2002 roku wraz z bliźniaczą wersją pojazdu z Grupy Volkswagena – Volkswagenem Touaregiem. Pierwszy samochód Porsche z silnikiem V8 od 1995 roku, kiedy zaprzestano produkcji Porsche 928. Najlepiej sprzedający się pojazd marki w Ameryce Północnej. Obecnie na rynku dostępna jest II generacja modelu.

Porsche Cayenne powstało w wyniku kooperacji z Grupą Volkswagena, w której Porsche posiada większościowe udziały, w ramach wspólnego dodania do swoich ofert luksusowych aut sportowo-użytkowych. Volkswagen użyczył platformy E, na której powstał Volkswagen Touareg, zaś przedłużona wersja tejże płyty posłużyła firmie Audi będącej także w kooperacji z Grupą Volkswagena do stworzenia Audi Q7. Koncepcja auta jak i nadwozie budzą wśród miłośników spore kontrowersje. Samochód I generacji zaprezentowano w 2002 roku. Początkowo auto było oferowane jedynie w dwóch wersjach: Cayenne S z silnikiem V8 po pojemności 4,5 l i mocy 340 KM oraz wersja z turbodoładowaniem Cayenne Turbo o mocy 450 KM. Pod koniec 2003 roku do gamy dołączyła podstawowa jednostka napędowa pochodząca od Volkswagena, mianowicie 3.2 VR6 o mocy 250 KM. W 2006 roku została zaprezentowana topowa wersja Cayenne, mianowicie Turbo S o mocy 521 KM. Cayenne zostało poddane face liftingowi w 2007 roku. Zmianom uległo nadwozie oraz gama silników. Wszystkie jednostki otrzymały bezpośredni wtrysk paliwa, więcej mocy oraz zużywają mniej paliwa. Podstawowa jednostka miała od tego momentu pojemność 3,6 l i moc 290 KM, natomiast w wersjach S i Turbo pojemność została zwiększona do 4,8 l, natomiast moc wynosiła odpowiednio 385 i 500 KM. Na początku 2008 roku została wprowadzona odmiana Cayenne GTS, która miała wypełnić lukę pomiędzy wersją S a Turbo. Jej silnik o pojemności 4,8 l dysponuje mocą 405 KM oraz momentem obrotowym 500 Nm (takim samym jak Cayenne S). GTS wyposażona jest między innymi w pakiet stylistyczny Turbo. Nowa jednostka Cayenne Turbo S została wprowadzona do oferty w sierpniu 2008 roku, silnik ma pojemność 4,8 l i moc 550 KM oraz 750 Nm momentu obrotowego. Od lutego 2009 roku Cayenne oferowane było z silnikiem diesla. Od początku Cayenne standardowo wyposażono w szereg układów kontroli i stabilizacji jazdy oraz pneumatyczne, regulowane, 5-cio stopniowe zawieszenie (prześwit od 157mm do 273mm) wraz z układem PASM – systemem elektronicznej kontroli sił tłumienia amortyzatorów.

Cayenne z turbodoładowanymi silnikami osiąga znakomite wyniki w tej klasie samochodów. Rozpędza się od 0-100 km/h w czasie podobnym, co Porsche Boxster (ok. 5,1 s). Ponadto prowadzi się bardzo dobrze, jak na ciężkiego SUV-a, lepiej niż np. BMW X5. Cayenne standardowo oferowany jest z aluminiowymi felgami w rozmiarach od 17 do 21 cali. Standardowe, całoroczne opony montowane są z kołami 17 i 18-calowymi, zaś do większych kół montowane są tylko sportowe opony niskoprofilowe. Samochód ten wyposażony jest standardowo w stały napęd na cztery koła i ręcznie blokowany centralny dyferencjał wzdłużny i poprzeczny. Opcjonalnie można zamontować mechaniczną blokadę tylnego dyferencjału. Maksymalny prześwit Cayenne to 272 mm. Porsche Cayenne stuningowany przez firmę Sportec jest obecnie najszybszym SUV-em na świecie, osiągając około 295 km/h.

Na wystawie samochodowej w Los Angeles w 2006 roku Porsche pokazał najmocniejszą wersję Cayenne – Cayenne Turbo S z silnikiem o mocy 520 KM, by móc rywalizować z Mercedesem ML 63 AMG. Cayenne Turbo S jest drugim pod względem mocy samochodem Porsche wyprodukowanym na drogi publiczne, zaraz po Porsche Carrera GT i rozpędza się do 100 km/h szybciej niż Porsche Cayman S. Turbo S wyposażono w 20-calowe felgi, ogromne tarcze hamulcowe oraz skalibrowane zawieszenie, które automatycznie obniża się o 27 mm przy prędkości 125 km/h i o kolejnych 11 mm przy prędkości 210 km/h. Aktualna wersja Turbo S legitymuje się mocą 550 KM i 750 Nm. Do 100 km/h przyspiesza w 4,8 s i może rozpędzić się do prędkości 280 km/h.

W lutym 2009 roku do ofery został wprowadzony silnik wysokoprężny. Jednostka ta pochodzi z gamy Grupy Volkswagena. Jest to 3-litrowy silnik o mocy 240 KM i maksymalnym momencie obrotowym 550 Nm. Cayenne Diesel jest oferowane wyłącznie z sekwencyjną automatyczną skrzynią biegów – Tiptronic S. Jest to pierwsze w historii auto marki Porsche, w którym montowany jest silnik Diesla. Od tyłu można go odróżnić po czarnym emblemacie modelu. Auto rozwija prędkość maksymalną 230 km/h.

Na targach samochodowych IAA 2005 Porsche zapowiedziało produkcję Cayenne z napędem hybrydowym jeszcze przed 2010 roku. Michael Winkler, szef australijskiej filii Porsche zapowiedział, iż Cayenne Hybrid będzie dostępny w Australii w 2009 roku a hybrydowy system będzie działał ze wszystkimi wersjami silnikowymi Cayenne.

Porsche Cayenne II zostało zaprezentowane w 2010 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Samochód podobnie jak pierwsza generacja powstał na tej samej płycie podłogowej co II generacja Volkswagena Touarega. Samochód oferowany jest w pięciu wersjach silnikowych. Dostępne są trzy jednostki benzynowe, jeden silnik diesla oraz wersja hybrydowa z silnikiem benzynowym o mocy 333 KM wspieranym przez 47-konny silnik elektryczny. Napęd przenoszony jest na cztery koła za pośrednictwem 6-biegowej manualnej (tylko silnik 3.6) lub 8-biegowej skrzyni automatycznej Tiptronic S. W lipcu 2014 roku model Cayenne został poddany delikatnemu liftingowi. Zmiany objęły głównie kształt zderzaków (większe wloty powietrza) oraz pokrywy maski, tylną klapę, oraz reflektory biksenonowe wraz z czterpounktowym oświetleniem LED od jazdy dziennej (standardowo montowane w modelu bazowym i S). W wersji Turbo oświetlenie LED-owej standardowo wyposażone jest w system Porsche Dynamic Light System (PDLS). Końcówki układu wydechowego wbudowano w tylny zderzak. We wnętrzu pojazdu zmieniono m.in. wielofunkcyjną sportową kierownicę z łopatkami zmiany biegów. Benzynowy silnik V8 o pojemności 4.8 l zastąpiony został nowym, podwójnie doładowanym silnikiem V6 o pojemności 3.6 l. Nowa jednostka rozwija moc 420 KM i maksymalny moment obrotowy 550 Nm. Cayenne w tej odmianie rozpędza się do 100 km/h w 5,5 s (o 0,4 s szybciej niż w przypadku starego V8) i osiąga prędkość maksymalną 259 km/h. Wraz z modernizacją pojazdu wprowadzono na rynek wersję S E-Hybrid, która wyposażona jest w możliwość ładowania akumulatorów z gniazdka (plug-in). Pojazd został wyposażony w litowo-jonowy akumulator trakcyjny 10,9 kWh, który w trybie elektrycznym zapewnia zasięg od 18 do 36 km. W stosunku do poprzednika – odmiany S Hybrid; zwiększono moc silnika elektrycznego z 47 do 95 KM, który współpracuje z benzynowym silnikiem V6 o pojemności 3 l i mocy 333 KM. Łączna moc obu układów wynosi 416 KM.

Źródło : Wikipedia.org


Sugerowany akumulator 1: 649MF (GTS)

Sugerowany akumulator 2: 9A49 (GTS)

Sugerowany akumulator 3: 694R (Pozostałe)

Sugerowany akumulator 4: 9A95R (Pozostałe)


Przeczytaj także: