Menu

Oldsmobile Toronado – niech żyje szybkość!

Oldsmobile Toronado pomimo swojego wieku – prawie 50 lat – idealnie dopasowuje się do aktualnej wizji przyszłości. Zaskakuje teraźniejszość przednim napędem. Wywiera ogromne wrażenie na estetycznych duszach, które zwracają uwagę na jego wielkość – trzeba to przyznać samochód może ze śmiałością nosić łatkę „olbrzym”. Niezwykłe rozwiązania techniczne zamykają usta współczesnym inżynierom.

Inicjacja przedniego napędu

Wszystko rozpoczęło się w późnych latach 50. XX wieku. Wtedy to inżynierowie postanowili podjąć próbę wdrożenia przedniego napędu. Niemniej jednak jego docelowym modelem miał okazać się średniej wielkości F-85. Po wielu negocjacjach i próbach mniej i bardziej udanych, podjęto ostateczną decyzję – przedni napęd zostanie osadzony na płycie podłogowej E – Body. Prototypy dużego samochodu wyruszyły na podbój atmosferycznie zróżnicowanych dróg USA. Alaska, Teksas i w ten oto sposób na koncie imponujące dwa miliony kilometrów na koncie olbrzyma. Podczas przebytych tras pod lupę wzięto wytrzymałość półosi – ta natomiast była odpowiedzialna za wydajne przeniesienie momentu obrotowego.

Po przysłowiowych wzlotach i upadkach specjaliści zadecydowali, iż to flagowiec Oldsmobile pod maską będzie dumnie dzierżył siedmiolitrowy silnik V8. W porównaniu do jednostki „Starfire”, „Super Rocket” charakteryzuje się podniesioną mocą i wyższym stopniem sprężania.

Niezwykły design rodem ze „Star Treka”

Nietuzinkowe, wręcz charakterne nadwozie zostało zaprojektowane przez Davida Northa. Współpracownik legendy, Billa Mitchela, sprawił, iż słowo „innowacyjne” naprawdę nabrało nowego znaczenia. Uchylane klapy tajemniczo skrywały przednie reflektory. Ramka okienna nie została osadzona w drzwiach. Tylna część Oldsmobile Toronado nie miała nic wspólnego z klasycznym, amerykańskim nadwoziem – tył porównywano raczej do fastbacka. Samo wnętrze modelu, na przekór zewnętrznej części, prezentowało komfort i przede wszystkim przestronność.

Kokpit Toronado należy do innowacji, przyszłościowego spojrzenia na świat motoryzacji. Pasjonaci czterech kółek chętnie porównują wnętrze do statku kosmicznego rodem ze „Star Treka”. Futurystyczny wygląd potwierdzała czteroramienna kierownica, prostokątny ekran i szybkościomierz z igłą. Przestronność wnętrzna to jednak nie wszystko. Lista wyposażenia również jest niezwykle bogata – stereofoniczny radioodtwarzacz, siedzenia typu Strato, elektrycznie podnoszone szyby, regulacja przednich foteli, klimatyzacja i wspomaganie kierownicy to tylko kilka funkcji, które raczą kierowców.

Do Oldsmobile firma Firestone zaprojektowała również specjalny rodzaj opon. Toronado Front Drive charakteryzowały się usztywnionymi bokami. Jak można spostrzec, nazwa Oldsmobile Toronado jest również inspiracją oryginalnymi oponami.

Wystarczył rok – otrzymał przydomek „Car of the Year”

Oldsmobile Toronado oficjalnie trafił do sprzedaży 14 października 1965 roku. Podbił rynek amerykański, zdobył serca pasjonatów z innych regionów świata. Model zachwycił konsumentów. Potwierdzeń nie należy szukać daleko ? 41 000 zadowolonych użytkowników w pierwszym roku mówi samo za siebie. Redakcja czasopisma „Motor Trend” nadała Toronado honorowy tytuł „Car of the Year”. Na tym jednak nie poprzestał – samochód otrzymał jeszcze wiele innych wyróżnień.

Akumulatory pasujące do Oldsmobile Toronado

Model Toronado jest wyjątkowy i szczególny. Tak samo, jak akumulatory, które są dopasowane do jego osiągów i zdolności. Z serii Ultimate (Silver Alloy) rekomendujemy akumulatory – 778MF i 778DT. Są one znane i lubiane wśród wymagających klientów. Polecane w ekstremalnych warunkach klimatycznych do dużych samochodów – Oldsmobile Toronado do takich właśnie należy. Natomiast z serii Intimidator polecamy akumulatory 9A78 i baterię 9A78DT. Wśród pasjonatów motoryzacji doceniane za pełnowymiarową bezobsługowość oraz zwiększoną odporność na wibracje i wstrząsy.

Jeśli mielibyśmy podsumować model Toronado trzema słowami, zdecydowanie postawilibyśmy na ? szybki, niezwykły i silny.


Sugerowany akumulator 1: 778MF

Sugerowany akumulator 2: 778DT

Sugerowany akumulator 3: 9A78

Sugerowany akumulator 4: 9A78DT


Przeczytaj także: