Menu

Mercury Mariner – kompaktowy SUV produkowany przez Ford Motor Company pod luksusową marką Mercury. Na rynek został wprowadzony w drugiej połowie 2004 r. Jest bliźniakiem Forda Escape i Mazdy Tribute, z którymi dzieli sporą większość podzespołów. Różnicami w stosunku do nich są m.in. wygląd zewnętrzny (np. reflektory przednie i tylne), wnętrze i wyposażenie (chociażby możliwość dokupienia dwukolorowej skórzanej tapicerki), oraz charakterystyczny dla Mercury’ego chromowany grill. Mariner to pierwszy pojazd tego typu w gamie marki zbudowany na podwoziu samochodu osobowego (produkowany od 1997 Mountaineer bazuje na pick-upie).

Wprowadzony w 2004 r. Mariner uzupełnił lukę w gamie samochodów Mercury. Jedynym SUV-em oferowanym wcześniej był ponad 400 mm dłuższy Mountaineer, a tak duże i paliwożerne pojazdy powoli zaczynały tracić rynek z powodu rosnących cen ropy na świecie. Dostępne były 3 poziomy wyposażenia. Bazowy Convenience obejmował gadżety typowe dla tej klasy aut, jak klimatyzacja czy elektrycznie sterowane 4 szyby i lusterka. Z Luxury standardowo łączono silnik V6. Premier zawierał elementy Luxury, oraz kilka bardziej luksusowych dodatków – np. kurtyny i boczne poduszki powietrzne w obu rzędach siedzeń. Marinera Hybrid wyposażano podobnie jak Luxury, ale mnogość dodatków umożliwiała doposażenie go nawet na poziom Premiera. Podobnie jak w Escape, można było zamówić napęd przedni (4×2), lub na cztery koła (4×4). Instalowano trzy silniki: 2,3-litrowego Duratec 23 R4 (155 KM), 3,0-litrowego Duratec 30 V6 (203 KM), oraz połączenie 2,3-litrowego Durateca 23E R4 z silnikiem elektrycznym (maks. moc: 158 KM). Z dwoma pierwszymi łączono 4-biegową automatyczną skrzynię biegów, a z ostatnim – bezstopniową przekładnię CVT.

Na rok modelowy 2008 Mariner otrzymał spory face-lifting, w którym zmieniono głównie stylistykę pojazdu. Wciąż jest budowany na fordowskiej platformie CD2, jak bliźniacze Escape i Tribute. Po raz pierwszy Marinera ’08 pokazano 6 października 2006 r. na South Florida International Auto Show w Miami Beach na Florydzie. Oprócz karoserii zmodyfikowano także wnętrze, gdzie instaluje się nowe fotele i deskę rozdzielczą. Używa się lepszych jakościowo materiałów, a także instaluje kilka nowych elementów wyposażenia. Nieco zmodyfikowano paletę wersji wyposażeniowych – pozostały Premier i Hybrid, a Convenience i Luxury zastąpiono modelem Mariner.

Źródło : Wikipedia.org


Sugerowany akumulator 1: 640RMF (2005-2009)

Sugerowany akumulator 2: 690MF (2010-2011 oraz hybrydy)

Sugerowany akumulator 3: 691MF (2005-2009)


Przeczytaj także: