Menu

Mercedes-Benz SLS AMG – supersamochód marki Mercedes-Benz produkowany od stycznia 2010 roku. Pojazd został zaprezentowany we Frankfurcie w 2009 roku. Auto zostało skonstruowane od podstaw i całkowicie niezależnie przez firmę AMG – tunera Mercedesa. Silnik pojazdu składany jest ręcznie przez jednego pracownika fabryki AMG w Affalterbach.

Podczas salonu samochodowego w Genewie w 2012 roku zaprezentowano wersję roadster pojazdu. Przy okazji auto otrzymało delikatny lifting. Zmieniono m.in. nazwę wersji coupe na SLS AMG GT, zastosowano ciemniejsze przednie i tylne reflektory, osłonę chłodnicy, lusterka zewnętrzne.

W połowie 2013 roku do produkcji trafiła elektryczna wersja SLSa zaprezentowana w Paryżu w 2012 roku. Mercedes SLS AMG Coupe Electric Drive napędzany jest umieszczonymi przy kołach czterema silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 552 kW, co stanowi ekwiwalent 751 KM. Maksymalny moment obrotowy to 1000 Nm i trafia on na wszystkie koła. Dzięki temu samochód przyspiesza do 100 km/h w 3,9 s, prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h. Tym samym model ten jest najmocniejszym i najszybszym samochodem elektrycznym świata. Północną pętlę toru Nurburgring SLS AMG Coupe Electric Drive pokonał w czasie 7 min 56,234 s, pokonując tym samym dotychczasowy rekord elektrycznego Audi R8 e-tron o prawie 13 s.

Podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles w 2013 roku zaprezentowana została wersja Final Edition wycofująca powoli auto z oferty niemieckiego producenta.

SLS AMG jest pierwszym samochodem z nadwoziem i podwoziem wykonanym w całości z aluminium. Auto nawiązuje swoją stylistyką do  nowatorskiego i oryginalnego w swoich czasach, a obecnie w kręgach miłośników motoryzacji uważanego za „kultowy”  sportowego modelu Mercedesa z lat 50.  300 SL „Gullwing”.

Techniczną ciekawostkę związaną z pojazdem stanowi fakt zastosowania w zawiasach, ważących zaledwie 18 kg, aluminiowych skrzydeł drzwi, niewielkich ładunków pirotechnicznych, pozwalających na „odstrzelenie” ich w razie zatrzymania się samochodu na dachu po wypadku (otwarcie drzwi w takiej pozycji konstrukcyjnie nie byłoby możliwe). To niespotykane w żadnym innym współcześnie produkowanym pojeździe drogowym rozwiązanie umożliwia pasażerom samodzielne opuszczenie pojazdu po wypadku lub wytransportowanie ich z wnętrza przez służby ratownicze.

Po przekroczeniu 120 km/h, podobnie jak w konstrukcjach Porsche, wysuwa się tylny spoiler poprawiający prowadzenie pojazdu przy wyższych prędkościach.

Stylistycznie pojazd nacechowany jest wyrazistością, sportowym stylem i oszczędnością. Posiada długi przód i krótki tył.

W skład wyposażenia standardowego z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego wchodzi m.in. system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ABS, asystent układu hamulcowego BAS, trzy stopniowy system stabilizacji toru jazdy ESP, układ kontroli trakcji ASR, a także zestaw poduszek powietrznych, w którego skład wchodzą adaptacyjne poduszki czołowe, boczne, kurtynowe, a także poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy i pasażera oraz adaptacyjne światło hamowania, kamerę cofania, kontrolę ciśnienia w oponach, reflektory biksenonowe ze światłami do jazdy dziennej wykonanymi w technologii LED, system bezpiecznego parkowania PARKTRONIC, alarm, czujnik świateł, elektryczny hamulec postojowy, system multimedialny COMAND APS z 6 głośnikami, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, klimatyzację automatyczną, tempomat. Opcjonalnie auto wyposażyć można w m.in. asystenta martwego punktu, pakiet wyposażenia wnętrza AMG Carbon, sportowy układ jezdny, fotochromatyczne lusterka, systemy multimedialne, nawigacyjne oraz telefoniczne.


Sugerowany akumulator 1: 9A48


Przeczytaj także: