Menu

Lamborghini Aventador – dwudrzwiowy i dwumiejscowy supersamochód zaprezentowany publicznie przez włoską firmę Lamborghini 28 lutego 2011 roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, pięć miesięcy po pierwszej prezentacji w Sant’Agata Bolognese. Aventador (oznaczenie wewnętrzne Lamborghini LB834) został stworzony jako następca dla produkowanego przez dziesięć lat modelu Murciélago i zarazem nowy flagowy pojazd włoskiego producenta na rok 2011 (obok Bugatti Veyrona jest jednym z najszybszych samochodów na świecie). Wkrótce po zaprezentowaniu, Lamborghini ogłosiło, że przyjęto zamówienia na nowe samochody których realizacja zajmie 12 miesięcy, do nabywców pojazdy zaczęły trafiać w połowie 2011. Cena detaliczna wynosi 255 000 ? na rynku europejskim, 220 900 Funtów na terenie Wielkiej Brytanii oraz 399 700 $ w Stanach Zjednoczonych.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych modeli Lamborghini, nazwa nawiązuje do rytualnych walk byków – korridy. Samochód dzieli nazwę z wielokrotnie zwyciężającym hiszpańskim bykiem. Hodowany przez Don Celestino Cuadri Vides (nosił numer 32) brał udział w walkach organizowanych w Saragossie co w roku 1993 przyniosło mu trofeum „Trofeo de la Pena La Madronera”. Planowany poziom produkcji wynosi 4000 egzemplarzy. Powstało tylko osiem form odlewniczych służących do wykonywania samonośnego nadwozia z włókien węglowych, każda pozwala na wykonanie około 500 nadwozi.

Do napędu Aventadora LP700-4 użyto nowej jednostki V12 o rozwarciu cylindrów równym 60° i pojemności skokowej 6498 cm3. Silnik nosi wewnętrzne oznaczenie L539, jest to czwarty motor konstrukcji Lamborghini (drugi V12). Za przeniesienie napędu odpowiada jednosprzęgłowa 7-biegowa przekładnia półautomatyczna zaprojektowana przez Graziano Trasmissioni. Nowy w pełni elektronicznie sterowany układ napędu AWD pochodzi od szwedzkiej firmy Haldex Traction, jest to czwarta generacja ich wyrobu.

31 lipca 2011 Lamborgini Aventador został zrecenzowany przez program motoryzacyjny Top Gear. Prowadzący Richard Hammond był pod wrażeniem właściwości jezdnych modelu. Jako największą bolączkę określił zbyt łatwe prowadzenie oraz brak dreszczyku niebezpieczeństwa, który był charakterystyczny dla poprzedniego modelu. Po przeprowadzonym teście na torze testowym, został oznaczony przez brytyjski program jako 3 najszybszy samochód na świecie, uzyskując wynik 1:16.5, tym samym pobił rekord czasu przejazdu takich super aut jak wartego 2 000 000 $ Bugatti Veyrona Super Sport, Ferrari Enzo czy Porsche 911 GT3. W pierwszym odcinku 18 serii współprowadzący Jeremy Clarkson stwierdził, że Aventador jest dobrą alternatywą dla Ferrari 458 Italia, równocześnie Aventador został uznany za najlepszy samochód w 2011 r.

Źródło : Wikipedia.org


Sugerowany akumulator 1: 649MF

Sugerowany akumulator 2: 9A49


Przeczytaj także: