Menu

Honda CR-Z – samochód osobowy klasy kompaktowej o napędzie hybrydowym i nadwoziu coupé, produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny Honda w latach 2010 – 2016.

Pierwsza prezentacja pojazdu w formie konceptu pod nazwą Honda CR-Z Hybrid Sports Concept miała miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Tokio w 2007 roku. Rok później podczas targów motoryzacyjnych w Genewie miała miejsce europejska prezentacja wersji koncepcyjnej pojazdu. Wersja produkcyjna pojazdu zaprezentowana została po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych w Detroit na początku 2010 roku, a następnie podczas targów w Genewie. W 2012 roku podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu zaprezentowano wersję po face liftingu. Auto otrzymało nowy zderzak przedni, zmodyfikowaną atrapę chłodnicy oraz nowy dyfuzor. We wnętrzu pojazdu zmieniono jakość materiałów wykończeniowych oraz kolorystykę tapicerek. Zmodyfikowane zostały wnęki drzwi, dzięki czemu wygospodarowano więcej miejsca na podręczne schowki, a oświetlenie wnętrza wykonano w technologii LED. Zmodyfikowano także silnik pojazdu zwiększając moc pojazdu. Na początku 2014 roku podjęto decyzję o wycofaniu modelu ze sprzedaży na rynkach europejskich z powodu zbyt słabego popytu. W tym samym roku w modelu przeznaczonym na rynek amerykański zwiększono moc silnika. Modyfikacje zostały stworzone we współpracy z Honda Performance Development, która przeprojektowała jednostkę sterującą, założyła wydajniejsze wtryskiwacze oraz intercooler, filtr powietrza, zmieniono układ wydechowy oraz dołożono mechaniczną sprężarkę dzięki czemu zwiększono moc z 137 do 197 KM.

Stylistyka pojazdu charakteryzuje się dynamiczną linią nadwozia, która nawiązuje do modelu CR-X produkowanego w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. Wersje przeznaczone na rynki europejskie wyposażone zostały w osiem diod LED pełniących rolę świateł do jazdy dziennej. Deska rozdzielcza pojazdu stanowi rozwinięcie koncepcji projektów studyjnych. Wyposażona została w zestaw trójwymiarowych wskaźników o zmiennej kolorystyce podświetlenia z umieszczonym centralnie, cyfrowym prędkościomierzem. Kolor podświetlenia uzależniony jest od trybu jazdy pojazdu: Sport – czerwony, Normal – niebiesko-zielony, Econ – niebieski. Wersje przeznaczone na rynek kanadyjski i USA pozbawione zostały tylnego rzędu siedzeń na rzecz otwartego schowka na przedmioty podręczne.

W standardzie auto wyposażone jest w system VSA, ABS, system kontroli ciśnienia w oponach, cztery poduszki powietrzne oraz kurtyny powietrzne, elektryczne sterowanie szyb, elektryczne sterowanie lusterek oraz podgrzewanie, klimatyzację automatyczną, system audio z radiem CD, 4-głośnikami i wejściem AUX. W zależności od wersji wyposażenia pojazd doposażyć można m.in. w przednie światła przeciwmgłowe, podgrzewane przednie fotele, system audio ze złączami USB oraz iPod, a także kierownicą wielofunkcyjną, nawigację satelitarną w łączności z Bluetoothem, reflektory ksenonowe, tempomat, czujniki parkowania, subwoofer oraz panoramiczny, szklany dach i skórzaną tapicerkę.

Źródło : Wikipedia.org


Sugerowany akumulator 1: 551RMF

Sugerowany akumulator 2: 651RMF


Przeczytaj także: