Menu

Chevrolet Cruze – Samochód osobowy koncernu General Motors zaliczany do segmentu samochodów kompaktowych. Sprzedaż Cruze’a ruszyła w Korei Południowej w październiku 2008 roku pod nazwą Daewoo Lacetti Premiere i pod taką nazwą model był tam oferowany do początku 2010 roku, a obecnie jest on Chevroletem, jak na innych rynkach światowych. Model ten do sprzedaży w Europie został wprowadzony w maju 2009 roku. Sprzedaż na innych rynkach ruszyła w drugiej połowie 2009 roku.

Stylizacja

Chevrolet Cruze to pierwszy model Chevroleta, zaprojektowany według nowego kierunku stylizacyjnego, który docelowo ma bardziej przypominać amerykańskie modele tej marki. Znakiem rozpoznawalnym Cruze’a i innych nowych modeli Chevroleta ma być duży tzw. „grill” z większym niż dotychczas logiem nadającym modelom indywidualny styl. W przeciwieństwie do poprzednika głównym atutem ma być wygląd i jakość wykonania, a nie jak wcześniej cena. Cruze jest zaprojektowane z większą fantazją i śmiałymi liniami.

Opis modelu

Chevrolet Cruze powstał na nowej platformie koncernu GM – Delta II. Cruze zastąpi w roku 2009 modele Chevrolet Lacetti/Nubira oraz model Cobalt oferowany w USA. Został on zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Paryżu w 2008 roku. Główną wersją nadwoziową ma być odmiana sedan. Niedawno do sedana dołączył hatchback. Jak na razie Chevrolet nie planuje wprowadzenia po sprzedaży odmiany kombi. Model obecnie produkowany jest w południowokoreańskim Bupyong. Później produkcja ma być rozpoczęta również w Chińskim Shenyang oraz w amerykańskim stanie Ohio w mieście Lordstown. W listopadzie 2009 roku planowane jest rozpoczęcie w Rosji produkcji modelu Cruze z przeznaczeniem na wewnętrzny rynek.

Sprzedaż

Chevrolet Cruze to model zbudowany głównie z myślą o rynkach europejskich i amerykańskich. Jednak jako pierwszy do sprzedaży trafił do Korei Południowej. Do sprzedaży w Europie (w tym w Polsce) model trafi prawdopodobnie w maju 2009 roku, natomiast na rynki australijskie trafi w czerwcu tego roku. Z powodu jak na razie zadowalających wyników sprzedaży modelu Cobalt oraz z powodu oszczędności spowodowanych kryzysem finansowym GM na wewnętrzny, amerykański rynek model Cruze wprowadzi dopiero w 2011 roku.

Nazwy

Model Cruze ma być tzw. modelem globalnym. W wielu krajach sprzedawany będzie pod następującymi nazwami:

  • Chevrolet Cruze – pod taką nazwą model będzie sprzedawany w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej oraz w Ameryce Północnej.
  • Daewoo Lacetti Premiere – pod taką nazwą model był sprzedawany w Korei Południowej w latach 2008-2010. Obecnie jest on tam oferowany pod nazwą Chevrolet Cruze.
  • Holden JG Cruze – pod taką nazwą model jest sprzedawany w Australii i Nowej Zelandii.
  • Shanghai Chevrolet Cruze – pod taką nazwą model będzie sprzedawany w Chinach i Hongkongu.

Chevrolet Cruze WTCC

Chevrolet Cruze został podobnie jak poprzednik został przerobiony na wersję specjalnie przeznaczoną do wyścigów WTCC.Model startować będzie w sezonie 2009.Z pierwowzorem model ma właściwie wspólne tylko elementy nadwozia.

Źródło : Wikipedia.org


Sugerowany akumulator 1: 647MF

Sugerowany akumulator 2: 690MF


Przeczytaj także: