Akumulator do Chevrolet Citation
Chevrolet Citation – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Chevrolet w latach 1980-85. Citation (początkowo zakładano nazwę „Condor”) oraz jego bliźniaki oparte na platformie X-body (Buick Skylark, Oldsmobile Omega oraz Pontiac Phoenix) był pierwszym kompaktowym samochodem z przednim napędem sprzedawanym przez GM. Ze względu na rozmiar samochodów, GM zrezygnował z silnika V8 na rzecz mniejszych, bardziej ekonomicznych jednostek V6 oraz R4 o mocy maksymalnej do 137 KM[1]. Samochody kompaktowe oparte na konstrukcji „X-body” były prawie 363 kg lżejsze niż ich poprzednicy (z tylnym napędem). W 1980 Citation został według pisma Motor Trend Samochodem Roku. Sprzedaż w roku 1980 osiągnęła tak wysoki poziom, że produkcja nie nadążała za zapotrzebowaniem rynku, skutkowało to w opóźnieniach w dostarczeniu samochodów do klientów; niektórzy musieli czekać nawet 9 miesięcy. Model Citation to również pierwszy Chevrolet z napędem na koła przednie.
Pierwsze plany rodziny pojazdów opartych o konstrukcję X-body powstały w kwietniu 1974 roku. Pierwsze prototypy powstały w lecie 1976, model Citation został zaprezentowany w kwietniu 1979 jako wczesny model 1980. Początkową cenę modelu Citation ustalono na 6000 $. Dostępne były trzy wersje nadwoziowe: 2-drzwiowe coupé oraz dwa hatchbacki: trzy- i pięciodrzwiowy. Przedni napęd oraz nadwozie hatchback były rzeczą niespotykaną w amerykańskiej motoryzacji w owym czasie, General Motors był bardzo chwalony za mniejsze, bardziej ekonomiczne silniki oraz ciekawe nadwozia.
Samochody na platformie X-body były obiektem rozpraw sądowych, zarzucano im to, że podczas gwałtownego hamowania kierowca tracił kontrolę nad pojazdem. Samochodom z tej rodziny wielokrotnie zmieniano nazwy, jednakże nie uratowało to modelu Citation od upadku reputacji, sprzedaż malała z roku na rok. Modele z lat 1984/85 nosiły nazwę Citation II aby przekonać klientów że sprzedaje się im nowy samochód pozbawiony wad poprzednika. Wprowadzenie podobnych modeli Chryslera, (Dodge Aries i Plymouth Reliant) w 1981, również źle wpłynęło na poziom sprzedaży. Dwudrzwiowe coupe nie cieszyło się powodzeniem ze względu na swoją nieciekawą stylistykę, jego produkcja została wstrzymana w 1981. Przywrócono ją jednak już w 1982.
GM stworzył nową linię silników dla samochodów opartych na platformie X-body. Silnik V6 o pojemności 2,8l wciąż stosowany jest w aktualnie produkowanych samochodach. Platforma X-body znalazła zastosowanie w nowych samochodach GM projektowanych w 1982, była również podstawą dla późniejszych platform L-body oraz N-body. Zakończenie produkcji Citation nastąpiło w 1985, model ten nie dostał w tym momencie następcy. Dopiero w 1988 Chevrolet Beretta coupé oraz Chevrolet Corsica sedan oficjalnie zastąpiły Citation.
W 1979 GM pragnął aby model Citation uczestniczył w klasie wyścigów SSB/SCCA, wymogiem tej klasy było, by samochód biorący udział w rajdach był produkowany seryjnie. Model Citation X-11 wyróżniał się czymś więcej niż tylko pasami na nadwoziu, miał także sztywniejsze zawieszenie, modele z lat 1981-85 charakteryzowały się lepszymi osiągami, miały również sztywniejsze zawieszenie, charakterystyczne 14 calowe obręcze, opony P215/60 R14 i wzmocniony silnik V6. Rocznik 1985 miał już silnik V6 z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Od roku 1981, pakiet karoserii od X-11 dostępny był w niezmiennej formie dla pozostałych wersji Citation aż do końca jego produkcji. Zawierał jednokolorowe malowanie, inne wloty na masce, spoiler na klapie bagażnika, czarne listwy przy wszystkich oknach, oraz charakterystyczne 14 calowe felgi.
Źródło : Wikipedia.org