Menu

Nissan 300ZX drugiej generacji (Z32) produkowano od 1989 roku. Samochód miał zaokrąglone linie nadwozia i charakterystyczne przednie reflektory. Był sprzedawany do 1996 roku i od tamtej pory długo musiał czekać na następcę, którym okazał się Nissan 350Z.

Co kilka lat auto przechodziło delikatne zmiany zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz. Praktycznie wszystkie egzemplarze posiadały wysokiej jakości skórzaną tapicerkę i automatyczną klimatyzację. W wersjach na USA od 1991 roku wszystkie 300ZX posiadały w standardzie poduszkę powietrzną kierowcy, a od 1993 opcjonalnie pasażera. W wersji na rynek europejski zrezygnowano w większości modeli z poduszki kierowcy, jednak w rocznikach >94 są często spotykane również jako dla pasażera. Na rynku europejskim z32 był oferowany do 95 roku i te roczniki są bardzo rzadko spotykane. Mają jednak pełne wyposażenie jakie oferowano do tego auta w tych latach m.in. tapicerkę pokrytą częściowo alkantarą, podgrzewane i elektrycznie sterowane oba przednie siedzenia i centralny zamek. W modelu z 1999 r. dodano do opcjonalnego wyposażenia reflektory z HID oraz zmieniono kolor tylnych lamp na biało-czerwone (w stylu JDM). Oprócz tego zmieniono kształt zderzaka przedniego, dodano także nakładki na progi. Wnętrze pozostało praktycznie bez większych zmian. Na uwagę zasługuje system nagłośnienia firmowane znakiem Bose. Dodatkowo można było dobrać zmieniarkę na 3 CD.

Samochód wyposażono w silnik typu V6 o pojemności 3 litrów w układzie 24-zaworowym z 4 wałkami rozrządu. Samochód wyposażony był w dwie wersje silnikowe: bez turbo oraz z dwiema turbinami Garretta wraz z dwoma intercoolerami. Występowały dwie odmiany 300ZX TT: US Twin Turbo (300 KM) i EURO Twin Turbo (283 KM). Różnica spowodowana była sposobem pomiaru: w US moc mierzono na silniku, w Europie – na kołach napędowych. Moc max. uzyskiwana była przy 6500 obr. natomiast max. moment obrotowy wynoszący dla wersji TT 396 Nm osiągany był przy 3600 obr. Wersje wolnossące posiadały 225 KM. Ponadto w silniku zastosowano system zmiennych faz rozrządu (na wałkach zaworów wlotowych) . W standardzie montowana była klimatyzacja, ABS oraz elektryczna regulacja lusterek oraz elektryczne sterowanie opuszczaniem szyb. W 1996 na rynek USA wyprodukowano 300 ostatnich unikatowych sztuk „commemorative”. Na rynku europejskim 300ZX również był oferowany do jeszcze 1996 roku włącznie, jednak wyprodukowano go w małych ilościach licząc od 1994, kiedy weszła do produkcji III seria tego modelu. Były to modele dobrze wyposażone m.in w dwie poduszki powietrzne, podgrzewane skórzane fotele oraz standardowo alkantarę. Wśród nich w latach 1995 i 1996 r. wyprodukowano również rzadkie modele z brązowo-beżowym wnętrzem głównie na włoski rynek.

Skrzynia biegów została dopracowana do możliwości samochodu. Nie powodowała „szarpnięć” i umożliwiała szybką zmianę przełożenia. Napęd był przekazywany na tylne koła poprzez zmienny dyferencjał, który dzięki zastosowaniu wiskotycznego sprzęgła LSD stopniowo przenosił moc na koło o większej przyczepności. Tylne koła również były skrętne, umożliwiało to pokonywanie ciasnych zakrętów przy dużej prędkości mimo sporej wagi auta, jednak system ten (HICAS) występował tylko w wersjach z silnikami Twin Turbo. Na Europę wychodziły jedynie wersje 2+2 Twin Turbo. Na innych rynkach były także 2-miejscowe (krótsze o 215 mm) wolnossące oraz Twin Turbo. W 1993 r. wprowadzono do produkcji wersję Convertible (cabrio), dostępną wyłącznie z silnikiem wolnossącym. Ponadto bardzo rzadko spotykane są wersje coupé z twardym gładkim dachem (bez targa), które występowały w wersji 2-osobowej. Wadą we wczesnych modelach był brak możliwości montażu przyciemnionych szyb. Seryjnie montowane miały całkowitą przepuszczalność światła przez co wnętrze silnie się nagrzewało.

Nissan 300ZX był laureatem wielu nagród m.in. amerykańskiego pisma motoryzacyjnego Car and Driver. W sumie zdobył sześć nagród. Ciekawostką są przednie reflektory 300ZX (Z32) wykorzystane w Lamborghini Diablo VT (generacja 2), 1999.

300ZX mimo dopracowanego układu jezdnego, mocnego widlastego silnika V6, zaawansowanej techniki i niezawodności nie odniósł takiego sukcesu jak np. Nissan Skyline lub Nissan 200SX. Najlepiej sprzedawał się w USA.


Sugerowany akumulator 1: DEKA ORIGINAL EQUIPMENT 624FMF

Sugerowany akumulator 2: DEKA ORIGINAL EQUIPMENT 634RMF

Sugerowany akumulator 3: DEKA ULTIMATE 734RMF

Sugerowany akumulator 4: DEKA INTIMIDATOR 9A34R


Przeczytaj także: