Menu

Maserati Ghibli – samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod włoską marką Maserati od 2013 roku. Samochód został pierwszy raz pokazany w 2013 roku na targach samochodowych w Szanghaju w Chinach. To jest już trzeci model Maserati nazwany Ghibli, ale z poprzednikami nie ma nic wspólnego oprócz nazwy.

Wszystkie wersje Ghibli posiadają 8-biegową skrzynię ZF 8HP oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. W opcji znajduje się adaptacyjne zawieszenie Skyhook. Maserati Ghibli dzieli płytę podłogową z szóstą generacją Quattroporte, ale ma 20 cm krótszy rozstaw osi, a całkowita długość jest krótsza o 29 cm. Zawieszenie bazuje na podwójnych wahaczach poprzecznych z przodu, a z tyłu znajduje się zawieszenie typu multilink.

Sportowa wersja S jest dostępna z napędem na cztery koła. Do skrzyni biegów dołączona jest skrzynia rozdzielcza zawierająca elektronicznie sterowane wielotarczowe sprzęgło mokre, które przekazuje moc poprzez wał napędowy do mechanizmu różnicowego. Podczas normalnej eksploatacji napędzane są tylko tylne koła. W razie potrzeby system może dołączyć napęd na przód (maksymalnie 50%). System waży 59 kg. Napęd Q4 znajduje się w 70% sprzedanych samochodów w Ameryce. Napęd nie różni się od tego stosowanego w modelu Quattroporte.

Ghibli jest dostępne w trzynastu kolorach: Nero, Bianco, Nero Ribelle, Grigio Maratea, Grigio, Grigio Metallo, Bronzo Siena, Champagne, Blue Passione, Blue Emozione, Rosso Folgore, Rosso Energia oraz Bianco Alpi. Do wyboru są felgi od 18 aż do 21 cali.

We wnętrzu dostępne są tylko skórzane tapicerki, a do wykończenia mogą zostać użyte następują materiały: włókno węglowe, drzewo Radica, drzewa Ebano, Black Piano, Dark Mirror.

Maserati Ghibli w testach bezpieczeństwa Euro NCAP w 2013 roku otrzymał pięć gwiazdek. Bezpieczeństwo kierującego wyniosło 95%. W teście IIHS otrzymało najlepszą ocenę „Good” we wszystkich czterech testach (częściowe uderzenie czołowe, uderzenie boczne, wytrzymałość dachu, test siedzeń oraz zagłówków). Ghibli zostało odznaczone wyróżnieniem „Top Safety Pick”.

W 2014 roku na Paris motor show Maserati zaprezentowało specjalną wersję Zegna Edition. Jest to już kolejny koncept który powstał wraz we współpracy z domem mody Ermenegildo Zegna po Quattroporte. W kabinie występuje skóra Poltrona Frau oraz jedwabna tkanina w kolorze antracyt na podsufitce. Strona zewnętrzna ma potrójna warstwę specjalnego lakieru Azzurro Astro, a 20-calowe koła – Liquid Silver.


Sugerowany akumulator 1: DEKA INTIMIDATOR 9A49


Przeczytaj także: